КМДА Київська міська державна адміністрація


Олександр Вікторович Плеханов (7 березня 1991 року, місто Київ – 18 лютого 2014 року, місто Київ) – студент.

Життєпис. Олександр народився і виріс у Києві на Подолі, в родині службовців. Мав старшу сестру Юлію. Навчався у Київській гімназії №19 (“Межигірська”). Займався греблею, айкидо, велоспортом, бальними танцями. Мріяв стати архітектором і у 2009 році вступив на архітектурний факультет Київського національного університету будівництва і архітектури. Наступного дня після загибелі мав отримати диплом бакалавра. У 2014 році планував поїхати до Норвегії з метою вступити до університету в Осло на архітектурний факультет. Навчаючись на бакалавраті, захопився скульптурою. Під час трагічних подій зими 2013-2014 років створив скульптуру, яка в алегоричній формі зображала народ, що прокинувся після тяжкого сну. Після загибелі Олександра його мати відлила цю скульптуру у бронзі.

Участь у Революції Гідності. Після побиття студентів 30 листопада 2013 року Олександр Плеханов регулярно брав участь в акціях протесту. Він зробив саморобний плакат, де було сформульовано основні вимоги протестувальників, зокрема: відставка Віктора Януковича, покарання силовиків, винних у розгонах мирних протестувальників, подальша євроінтеграція України. На саморобний плакат швидко звернули увагу інші активісти Євромайдану та перехожі. Навколо тих гасел на картонці збиралися мітингувальники, активно фотографувалися. Наступного вечора українські ЗМІ опублікували вимоги учасників Євромайдану до влади й вони виявилися подібними до тих, які виписав Олександр на саморобному плакаті. Вдень 18 лютого 2014 року Олександр пішов на Майдан, хоча мати не схвалювала вчинок сина, адже протистояння загострювалось. Близько 18.00 він зателефонував матері, сказавши, що о 20.00 планує повернутися додому або зателефонувати. В той же час, орієнтовно о 18.00 керівництво Міністерства внутрішніх справ оголосило про антитерористичну операцію. Силовики почали наступ на протестувальників з боку Європейської площі. Було задіяно бронетранспортери, які протаранили та посунули барикаду №2 біля Будинку федерації профспілок України. Обороняючи цю барикаду, близько 20.00 Олександр отримав кульове поранення в голову. На час поранення він знаходився неподалік від рогу тодішньої вулиці Інститутської та Хрещатика. Не дочекавшись дзвінка від сина, мати набрала його номер та почула голос незнайомого чоловіка, який повідомив, що Олександра поранено та що його несуть до Будинку профспілок. Хлопця було доставлено до Київської міської клінічної лікарні №17. Однак врятувати Олександра медикам не вдалося. Він помер о 00.20 в ніч на 19 лютого 2014 року. Олександрові було 22 роки.

Пошанування. Поховано Олександра Плеханова на Лісовому кладовищі у місті Києві. Віддати шану загиблому прийшли студенти та молодь Києва, учасники Революції Гідності. За громадянську мужність, патріотизм, героїчне обстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України № 94/2015 від 20 лютого 2015 року Олександрові Плеханову було присвоєно звання “Герой України” з удостоєнням ордена “Золота Зірка” (посмертно). Почесний патріарх УПЦ Філарет 4 липня 2015 року нагородив його медаллю “За жертовність і любов до України”, а верховний архієпископ Києво-Галицький УГКЦ Святослав 8 травня 2016 року відзначив почесною грамотою (посмертно). Ім’я та портрет Олександра викарбувані на меморіалі Героїв Небесної Сотні у Києві, що на алеї Героїв Небесної Сотні, а також Меморіалі пам’яті Героїв Небесної Сотні у Львові (вул. Кривоноса). 30 травня 2014 року в сквері біля Оболонської районної державної адміністрації, що на вулиці Маршала Тимошенка, 16, встановлено пам'ятний камінь з іменем Героя Небесної Сотні Олександра Плеханова. 16 червня 2014 року в місті Києві у вестибюлі гімназії № 19, що на вулиці Межигірській, 16, було відкрито меморіальну дошку герою. Ушанували пам’ять Олександра й у його рідному університеті. 28 листопада 2014 року коло архітектурного корпусу КНУБА, що по вулиці Преображенській, 2, у якому навчався Олександр, відкрили пам’ятник Герою Небесної Сотні. 15 листопада 2017 року Кабінет Міністрів України заснував для студентів та курсантів закладів вищої освіти державної форми власності стипендію імені Олександра Плеханова за спеціальністю “Архітектура та містобудування”.



При використанні матеріалів посилання на КМДА обов'язкове.