Головна  →  Загиблі Герої  →  Загиблі Герої Небесної Сотні  →  Мовчан Андрій Сергійович

Андрій Сергійович Мовчан (17 січня 1980 року, місто Бобровиця Чернігівської області  – 20 лютого 2014 року, місто Київ) — інженер-електромеханік.

Життєпис. Народився у Валентини та Сергія Мовчанів. Був старшою дитиною у сім’ї. Крім нього в родині виховувалася молодша донька Олена, яка нині працює лікарем у Києві. Протягом 1986-1995 років навчався у Київській загальноосвітній школі №73. У 1998 році закінчив Київське вище професійне училище та отримав диплом кухара. Після проходження строкової служби в армії продовжив навчання. У 2001 році отримав диплом з відзнакою професійно-технічного училища №17 (тепер — КВПУЗТ імені В. С. Кудряшова), здобув кваліфікацію помічника машиніста електропоїзда. У 2007 році отримав диплом про вищу освіту Київського університету економіки і технологій транспорту за спеціальністю: “Електричний транспорт” та здобув кваліфікацію інженера-електромеханіка. Протягом 2001 – 2008 років працював помічником машиніста у моторвагонному депо станції Фастів, а згодом отримав роботу у Національному театрі імені Івана Франка, де з 2009 по 2012 рік працював електромеханіком, а з 2012 року і до загибелі – електроосвітлювачем сцени. Мріяв стати актором. Був членом “Демократичного альянсу” (№ 92 виборчого списку партії на парламентських виборах 2012 року). Брав участь у мирних протестах під час Помаранчевої революції. Не був одружений, дітей не мав. Любив читати, цікавився історією мистецтва та літератури, обожнював театр.

Участь у Революції Гідності. Активіст Євромайдану. Брав участь у Майдані з перших днів мирних протестів у листопаді 2013 року. Був волонтером, розносив їжу на барикади. Не мав зброї та не брав участі у зіткненнях. Ольга - сестра Андрія, яка чергувала на території Михайлівського собору як лікар-волонтер, згадує, що востаннє бачила брата о 5 ранку 20 лютого 2014 року. Він пішов на барикади. Того дня війська спецпідрозділу “Беркут”, які дві доби вели активні бойові дії проти демонстрантів на майдані Незалежності, почали відступ. Загинув 20 лютого 2014 року між 09:26:31 та 09:26:53 від вогнепального поранення стегна неподалік від барикади № 7 на тротуарі біля верхнього в’їзду до Міжнародного центру культури і мистецтв Федерації профспілок України, що на вулиці Інститутській (Жовтневого палацу). Андрію було 34 роки.

Пошанування. Андрія Мовчана поховано у селі Великі Осняки Ріпкинського району Чернігівської області, звідки родом його матір. За громадянську мужність, патріотизм, героїчне обстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України № 890/2014 від 21 листопада 2014 року Андрію Мовчану було присвоєно звання “Герой України” з удостоєнням ордена “Золота Зірка” (посмертно). Почесний патріарх УПЦ Філарет 4 липня 2015 року нагородив його медаллю “За жертовність і любов до України”, а верховний архиєпископ Києво- Галицький УГКЦ Святослав 8 травня 2016 року відзначив почесною грамотою (посмертно). Ім’я та портрет Героя викарбувані на меморіалі Героїв Небесної Сотні у Києві, що на алеї Героїв Небесної Сотні, на Меморіалі пам’яті Героїв Небесної Сотні у Львові (вул. Кривоноса). 28 вересня 2014 року нагороджений нагрудним знаком № 0373 "Майдан честі та гідності" за видатний вклад в справу визволення України (посмертно). 20 лютого 2015 року у Києві на фасаді будівлі Київського вищого професійного училища залізничного транспорту імені В.С. Кудряшова (вул. Фурманова, 1/5), де навчався герой, йому було відкрито меморіальну дошку. 14 квітня 2015 року у Києві на фасаді будівлі спеціалізованої школи № 73, що на проспекті Перемоги, 86, де навчався герой, йому було відкрито меморіальну дошку. 23 серпня 2015 року у селі Великі Осняки йому було відкрито пам'ятний знак. 20 лютого 2016 року нагороджений відзнакою “Герой Киянин” (№075) (посмертно). 23 березня 2016 року в Києві на фасаді будівлі Державного економіко-технологічного університету транспорту, що на вулиці Івана Огієнка, 19, де навчався герой, йому було відкрито меморіальну дошку. В Чернігові одну з вулиць та провулок названо на честь Андрія Мовчана.

Версiя для друку